OSIEDLE “NEXT”

"NEXT" - ZESPÓŁ ZABUDOWY MIESZKANIOWEJ WIELORODZINNEJ Z USŁUGAMI I FUNKCJĄ REKREACYJNO-SPORTOWĄ PRZY UL. WIERUSZOWSKIEJ W POZNANIU.

 

lokalizacja: Poznań, ul. Wieruszowska

projekt: 2015-2016

Zamawiający: SARP Warszawa

pow. użytkowa: 131 824 m2

projektant główny: Jakub Pawlak

wizualizacje: DAKUZO

WIERUSZOWSKA-BILANS.png
 

Pokolenie Y to pokolenie ludzi, dla których najważniejsza jest niezależność oraz pełna swoboda

w kształtowaniu zarówno swojej codzienności, obyczajowości, filozofii, przestrzeni pracy i biznesu a także przestrzeni prywatnej i wypoczynku. Pokolenie Y łamie konwenanse i “ na luzie” łączy sferę prywatną ze sferą zawodową. Takie jest właśnie OSIEDLE NEXT.

Osiedle zlokalizowane w południowo-zachodniej dzielnicy Poznania Junikowo, które dzięki rozbudowie stadionu piłkarskiego Lecha Poznań oraz coraz większej aktywizacji biznesowej i nowej zabudowie mieszkalnej nabiera coraz większego znaczenia i atrakcyjności w obszarze miasta. Mieszczą się tu siedziby dużych poznańskich koncernów oraz architektura nagradzana w ogólnopolskich plebiscytach architektonicznych oraz uznana na świecie.

Projekt osiedla next redefiniuje pojęcie osiedla mieszkalnego łącząc przy tym wszystkie najważniejsze

dla tkanki miejskiej elementy, współsąsiedztwo strefy aktywizacji zawodowej, wypoczynku i strefy

mieszkalnej. Tu nie ma standardowych i typowych rozwiązań. Kompleks łączy w s obie wszystkie niezbędne funkcje:

• strefę mieszkalną złożoną z kilkuset mieszkań,

• lokale usługowe przeznaczone na handel, gastronomię,

biznes oraz start-upy;

• zaplecze w postaci przedszkola

• przestrzeń rekreacyjną, niezależny budynek

ośrodka sportowego, wyposażonego w basen o

długości 50m oraz sale do ćwiczeń

• boisko do koszykówki

• tereny zielone silnie wkomponowane w zabudowę

• tereny rekreacyjne na “zielonych dachach” idealne

do spotkań ze znajomymi, rekreacji, grillowania

• kino plenerowe pod gołym niebem

• parking podziemny na ok. 2000 pojazdów

• parkingi dla rowerów

Architekturę osiedla tworzy układ mocnych zgeometryzowanych brył przeciętych komunikacją wewnętrzną, placami oraz zielenią. Dla zwiększenia powierzchni terenów zielonych nawierzchnie utwardzone pod drogi wewnętrzne oraz drogi pożarowe zaprojektowano jako wykończone ekokratką wypełnioną trawą. Dojścia i place wykończoną odporną nawierzchnią poliuretanową o nowoczesnym pomarańczowym kolorze. Kompozycja architektoniczna “ nabiera pazura” dzięki dwóm wyraźnie zauważalnym bryłom, z pozoru oderwanym od podłoża a zawieszonym 4 kondygnacje nad powierzchnią terenu, zabieg ten możliwy jest dzięki przestrzennej kratowej konstrukcji stalowej opartej punktowo na żelbetowych trzonach wokół skrajnych k latek schodowych. Bryły posiadają liczne wcięcia i podcięcia. Podsufitki podcięć n ad przejazdami i przejściami wykończono panelami ze stali szczotkowanej, której metaliczny charakter doskonale kontrastuje z surową naturą rustykalnej cegły “ old castle”. Całości dopełnia drewno, z którego wykonane są tarasy a także zewnętrzne ż aluzje maskujące wielkopowierzchniowe przeszklenia mieszkań zlokalizowanych n a najwyższych kondygnacjach. Charakter całego kompleksu tworzy charakterystyczny mikroklimat, dzięki któremu każdy może poczuć się w tym miejscu dobrze i wypełniać swoje potrzeby nie oddalając się z miejsca i nie tracąc czasu w korkach. Bliskość funkcji pozwala na elastyczne zarządzanie planem dnia, uprawianie sportu w przerwie w p racy a także bliskość rodziców z dziećmi. Mieszkania rozwiązano w unikatowy sposób, ściany działowe wydzielające pokoje mieszkalne zaprojektowano jako przesuwne, modułowe, użytkownik może samodzielnie łączyć lub dzielić przestrzeń, a także samodzielnie decydować o ilości o wymiarach pokoi. Od teraz to użytkownik decyduje o kształcie swojego mieszkania i może go zmieniać z biegiem czasu, w raz z powiększającą się rodziną. Współczesne rozwiązania techniczne pozwoliły na spełnienie postulatów modernistów.

DAKUZO 2021. Materiał chroniony prawami autorskimi. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Previous
Previous

TPN Dol. Białego

Next
Next

Parkingi rowerowe